Lista aktualności Lista aktualności

STRAŻ LEŚNA POMOGŁA UJĄĆ POSZUKIWANEGO

STRAŻ LEŚNA POMOGŁA UJĄĆ POSZUKIWANEGO

Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Czaplinek pomogli policji z Drawska Pomorskiego w zatrzymaniu złodzieja. Straż leśna to formacja, która często angażuje się we wspólne działania z innymi służbami.

Podczas patrolu policjanci usiłowali zatrzymać do kontroli samochód. Jednak mężczyzna nim kierujący nie tylko się nie zatrzymał, ale zaczął uciekać do lasu. Samochód porzucił przy jednej z leśnych dróg. Policjanci poprosili o pomoc strażników leśnych z Nadleśnictwa Czaplinek. Leśnicy szybko pomogli w zatrzymaniu uciekającego. Mężczyzna nie tylko był podejrzany o kradzież, ale także posiadał przy sobie narkotyki.

 

Strażnicy leśni otrzymali podziękowania od Komendanta Powiatowej Komendy Policji w Drawsku Pomorskim za pomoc w akcji i zaangażowanie.

 

Straż Leśna to formacja zwalczająca szkodnictwo leśne. Pilnująca porządku i przestrzegania obowiązującego prawa na terenach leśnych.

 

Jako formacja wyspecjalizowana ściśle współpracuje z innymi służbami, a przede wszystkim z policją, wykorzystując swe atuty, m.in. doskonałą znajomość terenu, mobilność, profesjonalny sprzęt i wszechstronność.

 

Każdego roku strażnicy leśni angażują się we wspólne patrole z innymi służbami. W ciągu roku na terenie szczecineckiej dyrekcji łącznie jest od 20 do 100 wspólnych patroli tylko w jednym nadleśnictwie.

 

Straż Leśna prowadzi także różnego rodzaju akcje np. „Stroisz” czy „Choinka”. Niestety w okresie świąt znacznie wzrasta liczba przypadków nielegalnego pozyskiwania stroiszu (gałęzi jodły) lub drzewek, a ostatnio także mchu i ściółki leśnej. Od kilku lat znajdują one zastosowanie we florystyce, mech używany jest w kompozycjach kwiatowych, czy dekorowania ścian i dachów. Zgodnie z prawem nie może on być jednak pozyskiwany z lasów.

 

Coroczne statystki jasno wskazują, iż liczba przypadków szkodnictwa leśnego nie spada. W ubiegłym roku strażnicy ze szczecineckiej dyrekcji łącznie wstawili ok. 3800 mandatów oraz pouczeń. Odnotowali również 40 przypadków kłusownictwa, 50 przypadków kradzieży oraz zniszczenia mienia oraz ok. 140 przypadków kradzieży drewna.